1. DEFITSIIT ehk liigne nõudlus - olukord, kus nõudlus toote või teenuse järele ületab pakkumise turul. Nõukogude plaanimajanduse tulemus.
  2. LETIALUNE KAUP - kaup, mida avalikult müügil polnud. sai kaup-kauba (kaup-teenuse) vastu, tutvuste kaudu
  3. TALONGID - 1989-91 ostutalongid nt seebi, pesu, viina, tangainete, jahu, pesupulbri jm ostmiseks. Neid jaotati inimese kohta, et seda vähest saadaolevat kaupa jätkuks enam-vähem võrdselt.
  4. VALUUTAPOOD - Seal müüdi seda, mis tavalises poes oli defitsiit. Valuutapoodi tavainimesel asja ei olnud, kuna valuuta omamine oli kriminaalkorras karistatav. Sinna poodi sai ainult koos välismaa sugulase/külalisega.
  5. TŠAIKA. Limusiin, millega sõitsid kõige tähtsamad tegelased.(GAZ M13 ja M14).
  6. MAANTEEMUHK. Väikeauto, ametliku nimega Zaporožets. ( või ZAZ 965)
  7. TUUSIK. Neid jagasid töökohtade ametiühingukomiteed. Olenevalt tuusikust sai minna kas mõne vennasvabariigi puhkekodusse, sanatooriumisse või turismibaasi või näiteks turismirongiga Poola, Saksa Demokraatlikku Vabariiki vm sotsmaale.
  8. PLAANIMAJANDUS. Kuna riik otsustas, kui palju mingit kaupa toodetakse, oli asju tavaliselt kas üle (nt povidlo) või puudu (nt viinerid, defitsiit!).
  9. PIIRITSOON. Suur osa Põhja-Eesti rannikust, samuti saared. Piiritsooni pääses sissekirjutuse või küllakutsega (nt Saaremaale, Hiiumaale). Enamasti asusid piiritsoonis rohkem või vähem salajased sõjaväeobjektid. Paldiski ja Sillamäe olid kinnised linnad, ei pääsenud ka küllakutsega.
  10. REDIS. End ebasiiralt Nõukogude võimu pooldajaks kuulutav isik. “Kohaneja”.
  11. RUBLA. Nõukogude Liidu valuuta. 1991. aastaks sisuliselt maksejõuetu raha.

Sõnarägastik

Lahenda sõnarägastik, leia üles kõik 11 sõna

siia tekib info
T P
V Š T L
A A U R A R
L E T I A L U N E K A U P
U K S D N B
U A I I L
T A L O N G I D S K M A
M A A N T E E M U H K A
P J
O A
O P I I R I T S O O N
D E F I T S I I T D
U
S